Zapalenie płuc u dziecka

0
459

Zapalenie płuc, to choroba, która jest niebezpieczna, szczególnie dla noworodków i niemowlaków, choć może mieć bardzo ciężki przebieg również u dzieci starszych. Oczywiście narażeni są na nią także dorośli.Zdrowie Zapalenie płuc u dziecka

Podobnie jak w przypadku zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc powodują wirusy, lub bakterie.

Przyczyny zapalenia płuc u dziecka

Do 4. miesiąca życia najczęstszą przyczyną zapalenia płuc są bakterie, takie jak paciorkowce, gronkowce, pneumokoki, oraz drobnoustroje, które przedostały się do organizmu noworodka z dróg rodnych jego matki (przeciwko niektórym szczepienia stały się od niedawna obowiązkowe).

Może się też zdarzyć, że przy zakrztuszeniu, do układu oddechowego dziecka dostanie się drobina jedzenia, która po pewnym czasie wywołuje miejscowy stan zapalny.Zdrowie Zapalenie płuc u dziecka

Od czwartego miesiąca życia do piątego roku życia dzieci chorują zwykle na wirusowe zapalenie płuc, wywoływane głównie przez wirusy grypy. Bywa, że wirusowe zapalenie płuc przechodzi w bakteryjne.

Jedno jest pewne – niezależnie od tego, czy źródłem choroby są wirusy, czy bakterie to nie wolno jej lekceważyć. Im wcześniej rozpoznana, tym szybciej wdrożone leczenie i większa szansa na unikniecie groźnych dla zdrowia, a nawet życia powikłań.

Dla potwierdzenia diagnozy często niezbędne jest wykonanie prześwietlenia RTG, na podstawie którego można także określić, czy jest ono jednostronne, czy obustronne.

Objawy wirusowego zapalenia płuc

Wirusowe zapalenie płuc jest dość trudne do rozpoznania, bo objawy mogą być mylone z innymi chorobami, choćby z grypą. Kiedy zwykłe osłuchanie małego pacjenta przy pomocy stetoskopu nie daje możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy – lekarze kierują ich na prześwietlenie RTG.Zdrowie Zapalenie płuc u dzieckaZewnętrzne objawy mogące świadczyć o tym, że mamy do czynienia prawdopodobnie z wirusowym zapaleniem płuc, są następujące:

 • suchy kaszel
 • uczucie duszności
 • ból w klatce piersiowej
 • ogólnie złe samopoczucie (apatia, rozbicie)
 • brak apetytu

W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc, diagnoza bywa łatwiejsza, bo przy osłuchiwaniu płuc, w czasie gdy dziecko oddycha, wyraźnie słychać w nich charakterystyczne szmery.

Pojawiają się też wyraźne objawy zewnętrzne u dziecka:

 • ma wysoką gorączkę (powyżej 38,5°C), której często towarzyszą dreszcze
 • kaszle (kaszel jest najpierw suchy, później wilgotny, z odkrztuszaniem wydzieliny)
 • jest osłabione i bardzo obficie się poci
 • odczuwa bóle w klatce piersiowejZdrowie Zapalenie płuc u dziecka
 • odczuwa duszności (u niemowląt charakterystyczne jest wtedy poruszanie się skrzydełek nosa i widać wzmożoną pracę mięśni międzyżebrowych; u starszego dziecka można zaobserwować odruchowe przyjmowanie pozycji, w której mu łatwiej oddychać, czyli układanie się na boku i podciąganie kolan pod brodę – przy zapaleniu jednostronnym)

Podane wyżej objawy powinny skłonić rodziców do natychmiastowego skonsultowania się z lekarzem!

Leczenie zapalenia płuc u noworodków i niemowlaków

Dzieci do ukończenia pierwszego roku życia zawsze kierowane są do szpitala w przypadku podejrzenia lub zdiagnozowania u nich zapalenia płuc (niezależnie od tego, czy ma charakter zapalenia wirusowego, czy bakteryjnego).

Leczenie szpitalne daje lekarzowi możliwość stałej obserwacji stanu dziecka oraz dożylnej aplikacji leków, co jest o wiele skuteczniejsze, niż doustne ich podawanie.

Leczenie zapalenia płuc u dzieci powyżej pierwszego roku życia

Jeżeli lekarz stwierdzi u dziecka wirusowe zapalenie płuc, to leczy się je zazwyczaj w domu zwykłymi lekami łagodzącymi objawy – na kaszel (np. syropy, tabletki do ssania itp.), gorączkę (np. Paracetamol, czy Ibuprofen), przeciwbólowymi. Jeżeli uda się zdiagnozować chorobę w ciągu 48 godzin możliwe jest zastosowanie nowoczesnych leków przeciwwirusowych.Zdrowie Zapalenie płuc u dziecka Bardzo często lekarze zalecają stawianie choremu dziecku bezogniowych baniek.

Przy bakteryjnym zapaleniu płuc niezbędne jest podanie antybiotyku. Zazwyczaj lekarz przepisuje preparat wymierzony w wiele różnych szczepów bakterii. Jeżeli nie zadziała – może zlecić wykonanie posiewu plwociny z antybiogramem. Jego wynik wskaże, które bakterie są odpowiedzialne za chorobę, dzięki czemu odpowiednio dobierze antybiotyk, który je zniszczy.

Przy ciężkim przebiegu choroby, niezależnie od tego, czy powodują ją wirusy, czy bakterie lekarz zwykle zaleca hospitalizację.

Jak wspomóc dziecko w powrocie do zdrowia?

Podawanie dziecku lekarstw warto dodatkowo wesprzeć odpowiednim postępowaniem wobec dziecka, by przyspieszyć jego powrót do zdrowia.

Sposoby postępowania opiekunów dziecka są właściwie identyczne, jak w przypadku zapalenia oskrzeli.

Oprócz tego warto pamiętać że:

 • dziecko nie powinno płasko leżeć – najlepiej żeby odpoczywało w pozycji półleżącej (ułatwi to oddychanie i odkasływanie wydzieliny)
 • niemowlak powinien być często brany na ręce, by ułatwić oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielinyZdrowie Zapalenie płuc u dziecka
 • nie wolno przegrzewać dziecka (zwykła pościel i piżamka wystarczą)
 • posiłki powinny być lekkostrawne
 • trzeba pamiętać o dokładnym czyszczenie nosa (u małych dzieci odciąganie śluzu i zakraplanie soli fizjologicznej, u starszych częste wydmuchiwanie nosa)
 • należy dziecku zapewnić spokój.