Zapalenie spojówek – rodzaje, objawy, leczenie

0
513

Zapalenie spojówek występuje u dzieci dość często. Choć wydaje się być niegroźną chorobą, to jednak nieleczone może doprowadzić do uciążliwych i przewlekłych stanów zapalnych. Rozpoznane wcześnie można dość łatwo i szybko wyleczyć.

Przyczyny zapalenia spojówek

Najczęściej występującym typem zapalenia spojówek jest zapalenie o podłożu bakteryjnym. Zdarzają się też zapalenia, których przyczyną są wirusy lub alergia.Zdrowie Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenieKażdy z wymienionych typów zapalenia daje dość charakterystyczne objawy, dzięki czemu pediatra bez trudu określi podłoże zapalenia i zastosuje odpowiednie leczenie.

Objawy zapalenia spojówek o podłożu bakteryjnym

Objawy zapalenia spojówek wywołanego przez bakterie często pojawiają się przy okazji kataru i zapalenia gardła. Są to:

 • lekkie zaczerwienienie spojówek i nieco łzawiące oczy utrzymujące się przez dłuższy czas (i nie mijające mimo np. przemywania oczu solą fizjologiczną, czy stosowania okładów ze świetlika czy herbaty)
 • pieczenie oczu
 • światłowstręt
 • dość obfita, mętna wydzielina o żółtym zabarwieniu – chory po przespanej nocy budzi się z tego powodu z mocno posklejanymi powiekami).

Jak leczyć bakteryjne zapalenie spojówek?

Najczęściej konieczne jest zastosowanie kropli lub maści z antybiotykiem.

Jednak z całą pewnością nie powinno się tego robić bez konsultacji z lekarzem (najlepiej okulistą!).Zdrowie Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenieChoć w domowych apteczkach często zalegają różne leki pozostałe po leczeniu dziecka lub innych członków rodziny, to trzeba wiedzieć, że ich samodzielne zaaplikowanie choremu (szczególnie dziecku) może spowodować naprawdę poważne i niebezpieczne dla jego zdrowia konsekwencje.

Przed udaniem się do lekarza, kiedy objawy są dość uciążliwe, można zastosować domowe sposoby, typu przemywanie oczu solą fizjologiczną, czy robienie okładów (o czym już była mowa).

Objawy wirusowego zapalenia spojówek

Objawy wirusowego zapalenia spojówek poprzedzają zwykle grypę lub przeziębienie. Najczęściej mijają, kiedy kończy się choroba. Wirusy wywołują następujące objawy:

 • silne łzawienie oczu
 • wyraźny obrzęk powiek
 • z oczu płynie przejrzysta wydzielina

Jak leczyć wirusowe zapalenie spojówek?

Leczenie tego typu zapalenia spojówek polega zwykle na przyjmowaniu jedynie leków, które łagodzą obrzęk i przekrwienie oczu.

Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci profilaktyczne zastosowanie leku z zawartością antybiotyku.

Objawy zapalenia spojówek będącego reakcją alergiczną

Zapalenie spojówek może być objawem alergii występującej szczególnie silnie w okresie wiosny i lata, kiedy pylą trawy i krzewy.Zdrowie Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenieTakże roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt oraz pleśnie i pierze mogą silnie uczulać, a to z kolei prowadzi do wystąpienia następujących objawów zapalenia spojówek o podłożu alergicznym:

 • obrzęk powiek
 • pieczenie oczu
 • łzawienie
 • śluzowata i lepka, biała wydzielina

Leczenie zapalenia spojówek będącego reakcją spowodowaną alergią

W tego typu zapaleniu jest jeden najważniejszy problem – właściwie nie wiadomo, co może być czynnikiem wywołującym alergię.

Dlatego lekarz zapewne przepisze leki przeciwuczuleniowe w postaci kropli lub tabletek, a przede wszystkim zleci wykonanie testów alergicznych, na podstawie których będzie można wyłonić alergen.Zdrowie Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy, leczenieTo pozwoli na jego wykluczenie z otoczenia dziecka (bo może uczulone jest np. na dym papierosowy) lub zastosowanie odpowiedniego sposobu leczenia.

Czy można się zarazić zapaleniem spojówek?

Owszem, można. Szczególnie łatwo zarazić się wirusowym zapaleniem spojówek, bo przenosi się przez dotyk. Wystarczy więc, że chore dziecko dotknie swoich oczu, a następnie np. zabawek, ręczników, czy owoców używanych potem przez innych, by wirus „zaprzyjaźnił” się z tymi osobami.

Dlatego dziecko chore na ten typ zapalenia nie powinno w czasie trwania choroby i bezpośrednio po jej zakończeniu chodzić do przedszkola, czy żłobka.

W domu trzeba pilnować, by nie dotykało rękami swoich oczu. Jałowymi wacikami trzeba mu przemywać oczy, a następnie wyrzucić je do kosza i umyć ręce.

Ubrania, pościel, ręczniki, których używa dziecko nie powinny być używane przez innych domowników. Należy je często zmieniać i prać w gorącej wodzie.