Zasady higieny w czasie leczenia owsicy u dzieci

1
443

Zasady higieny dzieci w czasie leczenia owsicy

Aby kuracja przeciw owsicy była w pełni skuteczna trzeba pamiętać o następujących zasadach dotyczących higieny:

  • Zakażone dziecko powinno spać w łóżku samo, bez rodziców, czy rodzeństwa.
  • Na noc powinno mieć założone obcisłe majteczki, by utrudnić mu drapanie i przenoszenie pasożytów (lub ich jaj) na rączki i inne części ciała oraz piżamkę i pościel.
  • Bieliznę i piżamkę dziecka trzeba codziennie zmieniać.
  • Co najmniej rano i wieczorem należy podmyć dziecko ciepłą wodą z mydłem.
  • Paznokcie dziecka powinny być krótko przycięte.Polecamy  Zasady higieny w czasie leczenia owsicy u dzieci
  • Trzeba przypilnować, by dziecko dokładnie myło ręce w ciepłej wodzie z mydłem po każdym powrocie do domu, wyjściu z toalety, przed każdym posiłkiem. Równie ważne jest zwracanie uwagi na to, czy nie obgryza paznokci, oblizuje palce, czy wkłada do buzi różne przedmioty zebrane z podłogi, mebli, itp.

Zasady higieny innych domowników

Właściwie identyczne zalecenia można skierować do wszystkich domowników. Oprócz tego rodzice powinni zadbać o to, by dokładnie wyczyścić mieszkanie – podłoga, meble, przedmioty codziennego użytku, w tym zabawki dziecka powinny być bardzo dokładnie wyczyszczone na mokro z dodatkiem mydła, jeśli to możliwe – wypłukane pod bieżąca wodą i wyparzone.

Nocną bieliznę wszystkich domowników, pościel, ręczniki i ściereczki kuchenne trzeba codziennie wyprać w temperaturze 90ºC, wygotować i wyprasować gorącym żelazkiem lub oddać do magla. Wyprać trzeba też zasłony, koce, narzuty i pokrowce oraz pluszaki. Te rzeczy, których nie da się wyprać trzeba dokładnie odkurzyć, a worek z odkurzacza wyjąć, włożyć do woreczka nylonowego, zawiązać i wyrzucić do śmietnika.

Trzeba pamiętać, że na jaja owsików nie działa ujemna temperatura, więc nie ma sensu np. wywieszanie pościeli, kocy itp. na dwór w czasie mrozu.

Zmiana sposobu żywienia – dieta wspomagająca leczenie owsicy

Kurację farmakologiczną warto wzmocnić odpowiednią dietą. Powinna być bogata w błonnik, a uboga w przetworzone węglowodany. Chodzi o to, by pobudzić perystaltykę jelit, czyli doprowadzić do częstszego wypróżniania się. Dzięki temu łatwiej i szybciej owsiki zostaną usunięte z organizmu. W jadłospisie należy więc uwzględnić kasze, chleb razowy, warzywa strączkowe, surowe owoce i warzywa.Polecamy  Zasady higieny w czasie leczenia owsicy u dzieciŚwietne będą stare metody: picie soku z kiszonej kapusty, kiszonych ogórków i czerwonych buraków oraz jedzenie czosnku. Można także podawać codziennie rano pastę zrobioną ze świeżych pestek dyni wymieszanych z miodem pszczelim.