Zatrucie ciążowe – czy jest niebezpieczne?

0
490

Zatrucie ciążowe zwane gestozą może być niestety niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety oraz jej dziecka. Poziom niebezpieczeństwa związany jest z momentem, w którym występują objawy.

Rodzaje zatrucia ciążowego (rodzaje gestozy)

Wyróżnia się dwa rodzaje zatrucia ciążowego: wczesne i późne. O ile wczesne zatrucie ciążowe może przejść nawet bez interwencji lekarskiej, o tyle późne zatrucie ciążowe zagraża bezpośrednio zdrowiu, a nawet życiu matki i dziecka.

Zatrucie ciążowe wczesne

Zatrucie ciążowe wczesne występuje w pierwszym trymestrze ciąży. Jej objawami są nudności i wymioty występujące nad ranem lub całodobowo.Ciąża  Zatrucie ciążowe - czy jest niebezpieczne?Lekarz zaleci najprawdopodobniej dożylne podawane elektrolitów. Najczęściej jednak wczesne zatrucie ciążowe przechodzi samo. Obywa się więc bez interwencji lekarskiej.

Zatrucie ciążowe późne

Zatrucie ciążowe późne pojawia się zwykle w ostatnim trymestrze ciąży. Jego skutki mogą być, niestety, o wiele poważniejsze, niż przy zatruciu wczesnym. Jeżeli nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie leczenie – może prowadzić do niedotlenienia lub śmierci płodu, poronienia, przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z zaburzeniami rozwojowymi (np. upośledzeniem umysłowym). W niebezpieczeństwie jest wówczas także matka.

Objawy gestozy późnej

Objawy gestozy późnej (zatrucia ciążowego późnego) są następujące:

  • obrzęki twarzy i kończyn (skutek złej gospodarki wodnej organizmu kobiety)
  • zwiększone wydalanie białka z moczem (powyżej 0,3g – 0,5g na dobę)
  • nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg)

Ciężką formą zatrucia ciążowego późnego jest tzw. stan przed rzucawkowy, oraz rzucawka ciążowa.

Stan przedrzucawkowy w późnym zatruciu ciążowym

Jest to stan, w którym u ciężarnej występuje nadciśnienie tętnicze oraz obecność białka w moczu i obrzęki ciała. Warto wiedzieć, że samo występowanie obrzęków np. kończyn u kobiety ciężarnej nie jest niczym nadzwyczajnym, szczególnie po całym dniu chodzenia, pracy itp. Ciąża  Zatrucie ciążowe - czy jest niebezpieczne?Niepokój może wzbudzić sytuacja, gdy występują po dobrze przespanej nocy i obejmują nie tylko kończyny dolne ale i górne oraz twarz i brzuch. Niezbędna jest wówczas natychmiastowa konsultacja z lekarzem (najlepiej tym, który prowadzi ciążę).

Rzucawka ciążowa w późnym zatruciu ciążowym

Jeżeli u ciężarnej występują objawy stanu przed rzucawkowego oraz dodatkowo napady drgawek to oznacza, że występuje u niej bardzo niebezpieczna rzucawka ciążowa w późnym zatruciu ciążowym.

O zbliżaniu się rzucawki ciążowej mogą świadczyć następujące objawy (poza objawami stanu przed rzucawkowego): silne bóle głowy, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie, mroczki przed oczami, widzenie przez mgłę), bóle żołądka, nudności, wymioty oraz ogólny niepokój. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu, mimo przyjmowania napojów na tym samym poziomie co zwykle (ilość oddawania moczu jest wtedy zazwyczaj mniejsza).

Drgawki są niezwykle niebezpieczne. Może im towarzyszyć utrata przytomności, oczopląs oraz szczękościsk. Może to doprowadzić do śpiączki, która może wystąpić w czasie ciąży oraz w trakcie porodu i tuż po nim.

Leczenie zatrucia ciążowego późnego

Najważniejsze jest wczesne wykrycie zatrucia ciążowego. Dlatego comiesięczne wizyty u ginekologa są absolutnie konieczne!Ciąża  Zatrucie ciążowe - czy jest niebezpieczne?Przy podejrzeniu zatrucia ciężarna kierowana jest do szpitala, gdzie wykonane ma badania laboratoryjne. Na podstawie uzyskanych wyników badań podjęte zostanie odpowiednie leczenie.