Zez u dziecka – kiedy i jak go leczyć?

1
529

Zez jest stanem, w którym gałki oczne nie są ustawione równolegle. Jeżeli występuje u noworodka, nie ma się co martwić na zapas. Prawdopodobnie spowodowany jest niedostatecznym rozwinięciem mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie oczu i dlatego oczka malucha mogą „uciekać” (tylko jedno oczko lub obydwa; w stronę nosa lub skroni).Zdrowie  Zez u dziecka - kiedy i jak go leczyć?Trzeba jednak obserwować dziecko, by w porę zareagować, gdyby okazało się, że zez nie ustępuje.

Zez występuje u wielu noworodków. Jeżeli mija do szóstego miesiąca życia, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że z oczami dziecka jest wszystko OK.

Przyczyny zeza

Przyczyny zeza nie są do końca poznane. Najczęściej wymienia się trzy kategorie przyczyn: wrodzone, pourazowe lub zapalne. Aby stwierdzić, która z nich powoduje zez u dziecka konieczna jest wizyta u lekarza – okulisty.

Niektórzy pediatrzy sugerują, by na pierwszą wizytę u okulisty wybrać się wtedy, gdy dziecko skończy zaledwie trzy miesiące, niezależnie od tego, czy występują u niego jakieś niepokojące objawy, czy nie. Inni uważają, że wystarczy wizyta z dzieckiem, które ukończyło sześć miesięcy.

Leczenie zeza jest konieczne

Jeżeli zezowanie u niemowlaka trwa dłużej niż sześć miesięcy, bezzwłocznie trzeba udać się do okulisty. Tak samo należy postąpić, gdy pojawi się nagle.Zdrowie  Zez u dziecka - kiedy i jak go leczyć?Zez musi być leczony, bo sam nie przejdzie (chyba, że będzie zdiagnozowany tzw. zez pozorny, lub okresowy). Może natomiast spowodować poważne konsekwencje zdrowotne u dziecka, np. trwałe upośledzenie wzroku, a nawet jego utratę.

Niedowidzenie powoduje, że dziecko potyka się o słabo widziane przeszkody, ma problemy z czytaniem, a w konsekwencji trudności w nauce. Słabiej się więc rozwija intelektualnie, ruchowo, cierpi też z powodu defektu w wyglądzie oraz utrudnionego kontaktu z rówieśnikami.

W dorosłym życiu będzie się musiało liczyć ze znacznym ograniczeniem ilości możliwych do wykonywania zawodów.

Jak leczy się zeza?

Jeżeli lekarz zdiagnozuje u dziecka zeza, zaleci odpowiedni sposób leczenia. Metoda zastosowana w terapii uzależniona jest od rodzaju i wielkości wady wzroku. Jedną z nich jest np. zalecenie noszenia specjalnych okularów z zasłoniętym jednym okiem – zasłonięte jest zdrowe oko, by to zezujące zmusić do większego wysiłku.

Zamiast okularów stosuje się też zakraplanie dobrze widzącego oka atropiną, która powoduje pogorszenie widzenia – to również zmusza chore, bardziej „leniwe” oko do wysiłku. Sposób ten często zalecany jest maluchom do drugiego roku życia, ale ostateczna decyzja należy do lekarza. On też dobiera odpowiednie dla dziecka ćwiczenia gałki ocznej (np. wodzenie wzrokiem za przesuwającym się palcem). Okres trwania leczenia jest różny – od kilku miesięcy, nawet do kilku lat.

Zeza leczy się najpóźniej do szóstego roku życia

Jeżeli opisane leczenie nie przynosi pożądanego skutku, lub wada jest naprawdę bardzo duża i grozi dziecku szybka utrata wzroku, stosuje się zabieg chirurgiczny, czyli operacyjne usunięcie zeza.Zdrowie  Zez u dziecka - kiedy i jak go leczyć? Najlepiej przeprowadzić go, gdy dziecko ma cztery lata (choć zdarzają się operacje nawet na dwulatkach), na pewno natomiast zanim skończy lat sześć (czyli do momentu, w którym rozwija się gałka oczna)!

Zasada jest taka: im wcześniej, tym lepiej!