Zgaga – po jakie preparaty do apteki?

1
420

Zgaga jest bardzo męczącą dolegliwością. W walce z nią można stosować różne metody. Kobiety w ciąży zwykle starają się stosować domowe sposoby, ale te nie zawsze są skuteczne. Wtedy można udać się do apteki i tam szukać pomocy.

Leki a zgaga

Niektóre z przyjmowanych przez kobiety leki mogą nasilać zgagę, np.:Ciąża Zgaga - po jakie preparaty do apteki?

 • leki na bezsenność
 • niektóre leki antydepresyjne
 • leki stosowane przy chorobie serca
 • leki obniżające ciśnienie

Zioła w walce ze zgagą

Zwykle zioła traktowane są jak nieszkodliwa herbatka. To błąd. Niektóre z nich mogą bowiem powodować bardzo niebezpieczne skutki, szczególnie dla kobiet będących w ciąży.Ciąża Zgaga - po jakie preparaty do apteki?Dlatego stosować można jedynie te, które rzeczywiście są całkowicie bezpieczne, najlepiej kupione w aptece, po uzyskaniu informacji od farmaceuty lub lekarza!

Do tych mających zastosowanie w walce ze zgagą należą:

 • napar z kwiatu lipy (1 łyżeczka kwiatu lipy zalana szklanką wody, przykryta i odstawiona na 20 minut), który należy pić trzy razy dziennie przed posiłkiem
 • napar z imbiru
 • napar z kopru włoskiego
 • majeranek wymieszany ze zmielonym kminkiem w stosunku 1:1 – w momencie wystąpienia zgagi należy wziąć do ust (około pół łyżeczki mieszanki ziołowej), chwilę poczekać, by zioła połączyły się ze śliną i następnie połknąć
 • korzeń prawoślazu lekarskiego rozmieszany w wodzie (1 łyżeczka prawoślazu, 1 szklanka wody) – można wypić nawet 3 – 4 szklanki z ziołem dziennieCiąża Zgaga - po jakie preparaty do apteki?
 • napar z kwiat rumianku
 • „kisiel” z siemienia lnianego jest świetnym zabezpieczeniem ścianek przełyku przed działaniem kwasów żołądkowych (1 – 2 łyżeczki siemienia lnianego należy zalać połową szklanki wrzątku i poczekać do przestygnięcia, przed wypiciem można dolać do mieszanki trochę ciepłego mleka lub wody, specyfik powinien mieć konsystencję kisielu) – najlepiej wypić go przed snem
 • napar z wiązówki błotnej (1 łyżeczkę zioła należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 15 – 20 minut) jest gotowy do użycia, gdy przestygnie, najlepiej w chwili pojawienia się objawów zgagi.

Preparaty farmaceutyczne na zgagę

Są to preparaty, które zawierają substancje neutralizujące działanie kwasów żołądkowych, a do nabycia w aptece, bez recepty.

Zawsze przy nabywaniu tych specyfików koniecznie trzeba zasięgnąć informacji od farmaceuty (a jeszcze lepiej skonsultować to wcześniej z lekarzem prowadzącym ciążę) oraz dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną!

Wśród leków przeciw zgadze bezpiecznych dla kobiet w ciąży należy wymienić: Refluxin, Rennie, Gaviscon, Alumag, Alusal, Gastrotuss – należy je stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce, pamiętając o tym, że ich przyjmowanie jednoczesne z witaminami osłabia przyswajanie tych ostatnich.

W aptekach można też kupić bez recepty tzw. sól Vichy w postaci tabletek musujących. Rozpuszczone w wodzie tabletki dają roztwór skuteczny na zgagę. Trzeba go pić trzy razy dziennie przed głównymi posiłkami.Ciąża Zgaga - po jakie preparaty do apteki?Można też spróbować (jeśli ktoś jest zwolennikiem homeopatii 🙂 ) profilaktycznie przyjmować lek homeopatyczny w kroplach – Galstena.

Jakich leków na zgagę nie mogą stosować kobiety w ciąży?

Wśród leków na zgagę, których ciężarna kobieta nie może stosować należy wymienić te, które hamują wydzielanie kwasu solnego. Na tej liście znajdują się między innymi: Ranigast, Famitydyna, Ranitydyna.

Inną grupę leków nie nadających się dla kobiet w ciąży są tzw. inhibitory pompy protonowej, czyli nowoczesne leki zapobiegające między innymi zgadze. Są to takie leki jak: Piast Prazol, Controloc Control, Bioprazol Bio.