Kiedy zgłosić się na wizytę do ginekologa – 10 powodów

1
448

Wiele kobiet niechętnie umawia się na wizytę u ginekologa. Właściwie można to zrozumieć, choć trzeba sobie uświadomić, że dla lekarza ginekologa badanie ginekologiczne kobiety jest tym samym czym dla lekarza internisty jest osłuchiwanie stetoskopem … 🙂 Są jednak takie sytuacje, w których wizyta jest niezbędna, w dodatku często o skuteczności leczenia decyduje moment zgłoszenia się do lekarza. Dlatego warto wiedzieć jakie sytuacje wymagają by kobieta /dziewczyna bezwzględnie zgłosiła się na wizytę u ginekologa. Oto one: Zdrowie  Kiedy zgłosić się na wizytę do ginekologa - 10 powodów

1. Wizyta kontrolna

Właściwie każda dziewczyna jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia powinna mieć pierwszą wizytę kontrolną u ginekologa za sobą. Jeżeli jednak jeszcze nie współżyła i nie ma żadnych niepokojących objawów, to można ją nieco przesunąć – najpóźniej do 25 roku życia. Potem wizyty kontrolne, nawet przy braku dolegliwości, powinny się odbywać raz w roku. Najprawdopodobniej lekarz zleci wówczas badanie cytologiczne, USG narządu rodnego oraz USG lub mammografię piersi. Wszystko w ramach profilaktyki raka jajnika i raka endometrium oraz raka piersi.

2. Antykoncepcja

Do ginekologa koniecznie trzeba się udać w celu dobrania odpowiedniej metody antykoncepcyjnej. Niezależnie od tego, czy kobieta jest zwolenniczką metod naturalnych, hormonalnych, mechanicznych czy jeszcze innych – najlepiej wszystko wyjaśni lekarz i doradzi, która metoda będzie najlepsza dla konkretnej pacjentki.

3. Planowanie ciąży

Wiele kobiet zachodzi w ciążę bez wcześniejszego przygotowywania się do niej. Oczywiście można inaczej – świadomie zaplanować macierzyństwo. W tym celu należy udać się do ginekologa, który zleci wykonanie odpowiednich badań, przepisze także dobrane odpowiednio dawki witamin i mikroelementów (w tym kwas foliowy, jod, witamina D i inne). Oprócz tego może pomóc w wyborze pozycji współżycia seksualnego sprzyjających szybkiemu zajściu w ciążę.

4. Ciąża

Zajście w ciążę jest momentem, o którym marzy wiele kobiet. Kiedy się to uda – trzeba udać się do ginekologa. Na pierwszą wizytę można się umówić już około 2 – 4 tygodnie po spóźnionej miesiączce, czyli około 6 – 8 tygodnia ciąży. Już wtedy można przeprowadzić pierwsze badanie USG oraz badania biochemiczne z krwi i moczu. Lekarz poprowadzi kobietę przez kolejne tygodnie ciąży w taki sposób, by miała prawidłowy przebieg  i zakończyła się szczęśliwym porodem.Zdrowie  Kiedy zgłosić się na wizytę do ginekologa - 10 powodów

5. Problemy z zajściem w ciążę

Wiele par regularnie współżyjąc nie może doczekać się potomka. Jeżeli starania o dziecko trwają co najmniej rok, a nie kończą się powodzeniem – ciążą, to można rozpocząć diagnozę niepłodności. Najlepiej w tym celu udać się do ginekologa, który zajmuje się leczeniem bezpłodności. On wskaże kolejne kroki, które para będzie musiała poczynić, by ustalić powód niepłodności. Zazwyczaj zaczyna się od badania nasienia mężczyzny, potem dopiero bada się kobietę. Od wyników rozpoznania zależy dalsze postępowanie.

6. Upławy, świąd, pieczenie sromu

Upławy, świąd i pieczenie sromu u kobiety najczęściej świadczą o infekcji intymnej. Może ona być skutkiem infekcji bakteryjnej, choć najczęściej są to infekcje grzybicze. Oczywiście mogą to być również objawy jakiejś choroby przenoszonej droga płciową. Z całą pewnością nie powinno się ich leczyć samemu – trzeba zasięgnąć porady u ginekologa, który będzie w stanie rozpoznać przyczyny infekcji i wskazać odpowiedni sposób leczenia.

7. Niepokojące zmiany w okolicach sromu i krocza

Właściwie można przyjąć, że wszelkie zmiany w okolicach intymnych, które nie znikają w ciągu 2 – 3 dni od momentu pojawienia się, powinny zostać poddane kontroli lekarskiej. Wspomniane zmiany to wszelkiego rodzaju krosty, ranki, brodawki itp. Szczególnie niepokojące są wtedy, gdy powodują opuchnięcie i ból (np. warg sromowych) albo rosną. Nie ma na co czekać – potrzebna jest pilna wizyta u lekarza ginekologa lub dermatologa.

8. Bóle podbrzusza

Utrzymujące się bóle podbrzusza mogą mieć bardzo różne przyczyny – nie zawsze ginekologiczne. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że są objawem np. torbieli jajników lub zapalenia miednicy mniejszej. Aby sprawdzić przyczynę ich występowania niezbędne będzie prawdopodobnie USG narządu rodnego, na które skierowanie wypisze ginekolog po wcześniejszym badaniu ginekologicznym.Zdrowie  Kiedy zgłosić się na wizytę do ginekologa - 10 powodów

9. Nieregularne miesiączki oraz krwawienia i plamienia między miesiączkami

Nieregularne miesiączki oraz krwawienia i plamienia między miesiączkami to jedne z najczęstszych przyczyn, z jakimi zgłaszają się kobiety do ginekologa. Niepokój powinny wzbudzić cykle trwające krócej niż 21 dni lub dłużej niż 35 dni. Długość kolejnych cykli powinna być podobna – różnica może wynosić około 2 – 3 dni (tzn. jeżeli u kobiety jeden cykl wynosi np. 27 dni, to kolejny może trwać 24, 25, 26 dni lub 28, 29 albo 30). Wszystkie krwawienia i plamienia również powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa. Czasami wprawdzie w połowie cyklu może wystąpić fizjologiczne plamienie okołoowulacyjne – jest ono jednak rzadko spotykane. Na wszelki wypadek lepiej to skonsultować z lekarzem.

10. Bolesne miesiączki  oraz zmiana charakteru miesiączek

Wbrew powszechnej opinii bolesne miesiączki nie są naturalną rzeczą – prawidłowo przebiegająca miesiączka właściwie nie powinna boleć, albo ból powinien przejść po zażyciu leku przeciwbólowego kupionego bez recepty – np. Ibuprofenu. Jeśli tak się nie dzieje – potrzebna jest konsultacja lekarska.

U każdej kobiety najczęściej jest tak, że miesiączki przebiegają w podobny, charakterystyczny dla niej sposób. Jeżeli nagle zaczynają się wyraźnie zmieniać, np. stają się bardzo obfite, a były skąpe, albo bolesne, a takie nie były, to sygnał nakazujący konsultację z ginekologiem.