Czy zdarza ci się słyszeć charakterystyczne zgrzyty dobiegające z łóżeczka twojego dziecka? Spokojnie, nie jest to odosobniony przypadek. Warto jednak przyjrzeć się problemowi bliżej, a niekiedy poradzić specjalisty. Wbrew pozorom, ta niewinna przypadłość może w przyszłości dać się we znaki.

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się niemal od razu, to dlaczego właściwie zgrzytamy zębami? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ powodów może być wiele i nie sposób ich określić na odległość, to jest bez konsultacji z lekarzem lub inną osobą znającą się, między innymi, na wadach zgryzu czy psychologii. Najczęściej wśród przyczyn bruksizmu (bo tak to się fachowo nazywa) wymienia się jednak stres, bolesne ząbkowanie, choroby uszu oraz wspomniane już problemy z ustawieniem górnych zębów względem dolnych.

Małe dziecko  Zgrzytanie zębami – czy to groźne i jak sobie z tym radzić?

Nie jesteście sami!

Statystyki mówią, że problem ze zgrzytaniem dotyczy aż 30 procent dzieci do piątego roku życia. Co więcej, niemal co drugi rodzic twierdzi, że chociaż raz słyszał niecodzienne odgłosy wydobywające się z jamy ustnej pociechy. Na szczęście, ten pospolity kłopot nie jeszcze szczególnie niebezpieczny. Specjaliści uspokajają, że większość zgrzytających dzieci przestaje mieć z tym problem po „zdobyciu” stałych zębów. Jeżeli zatem od czasu do czasu słyszycie, jak wasza córka bądź syn trzeszczy swoją uroczą buźką – nie macie się czym niepokoić. Być może wszystkiemu winny jest nieco bardziej nerwowy dzień. Zastanówcie się czy w ciągu doby nie wydarzyło się coś, co mogło zaniepokoić malucha i sprawić, że poczuł się w jakiś sposób niekomfortowo.

Oczywiście, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij opinii lekarza. Bardzo szybko może on określić czy zgrzytanie ma podłoże fizyczne, czy psychologiczne (za chwilę dowiesz się, jak sobie z nim poradzić). Na pewno nie warto posiłkować się opiniami osób z forów internetowych, które mogą mieć najlepsze intencje, lecz czasem swoimi poradami mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Nie lekceważ wszelkich odchyłów od normy!

Jeżeli bruksizm nie daje nam o sobie zapomnieć, dając nam ciągłe powody do zamartwiania, być może konieczna będzie wizyta z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym. Częste i mocne zgrzytanie może w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia zębów lub – co znacznie gorsze – dysfunkcji szczęk. Brzmi to wyjątkowo groźnie, ale spokojnie! Jeżeli w porę zareagujemy, lekarz może zlecić zakup specjalnego przyrządu, który w wystarczającym stopniu ochroni zęby naszego maluszka i pozwoli spać spokojniej – zarówno jemu, jak i nam samym.

Małe dziecko  Zgrzytanie zębami – czy to groźne i jak sobie z tym radzić?

Co zrobić, by zgrzytanie ustąpiło?

Mamusie, a przede wszystkim babcie, mają sprawdzone sposoby na wiele przypadłości. Czy na tę także? Oto musielibyście zapytać w rodzinie (ale pamiętajcie, by wszystkie traktować z przymrużeniem oka!). Najpopularniejszymi metodami na zażegnanie problemu zgrzytania (lub jego zmniejszenie) są typowo relaksujące czynności. Jeżeli twoje dziecko lubi czytać, usiądź przy jego łóżku przed snem i przeczytajcie chociaż kilka stron ulubionej przygodówki. Pomóc może także słuchanie spokojnej muzyki. Innymi słowy, zróbcie na koniec dnia coś, co kochacie. A jeszcze wcześniej możecie pokusić się o ciepłą kąpiel, która, o czym niektórzy mogą nie wiedzieć, znakomicie działa przeciwstresowo nie tylko w przypadku dorosłych!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo słyszy dziecko w brzuchu?
Następny artykułCo robić, gdy dziecko boi się wizyt u lekarza?
Mama Antka. Kura domowa z wyboru :) Zakochana w dzieciach. Uwielbia szydełkować, czytać, kucharzyć, szyć, majsterkować i robić coś z niczego. Fanka wszystkiego, co można podpiąć pod kategorię DIY.