Znaczenie najpopularnych imion męskich

0
454

Nie jest łatwo ostatecznie wybrać imię dla malucha, który właśnie się urodził. Powinno przecież ładnie i miło dla ucha brzmieć, pasować do nazwiska i … teoretycznie do charakteru dziecka. Ale jak tu dopasować imię do charakteru dziecka, skoro charakteru nie zdążyło się jeszcze poznać? Trzeba więc chyba zadziałać odwrotnie – wybrać imię kierując się przypisanym mu znaczeniem 😉 😉 Może dzięki temu „zaczarujemy rzeczywistość? 🙂

Niemowlę Znaczenie najpopularnych imion męskich

Lista najpopularniejszych imion dla dzieci w roku 2016/17 jest długa. Znaczenie popularnych imion żeńskich zostało już przedstawione w poprzednim artykule, teraz pora na imiona męskie.

 • Antoni – (pochodzi z języka łacińskiego, dokładniej rzecz ujmując od rzymskiego rodu Antoniuszy) posiada szereg pozytywnych cech: jest ciekawy świata, towarzyski, solidny i odpowiedzialny, często wybitny. W swoim działaniu kieruje się intuicją. Aktywny na zewnątrz – w domu najchętniej unika obowiązków.
 • Jakub – ( pochodzi z hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), być może jest to skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el – niech Bóg ochrania) to „żywe srebro” – wszędzie go pełno, bo jest energiczny i ma dużo zapału. Otacza go więc duża grupa znajomych, wśród których lubi wieść prym. Jeśli założy rodzinę – jest jej oddany i bardzo o nią dba. Posiadane cechy pozwolą mu spełnić się w takich zawodach jak: artysta, aktor, reżyser, sportowiec, polityk.
 • Szymon – ( pochodzi z języka hebrajskiego, od słów szim on -Bóg wysłuchał)to zwykle samotnik i indywidualista nie poddający się presji otoczenia. Jednak wrażliwy na los innych ludzi, często udziela się społecznie.  Jest miłośnikiem literatury, sztuki i przyrody. Jeśli ma rodzinę, poświęca jej dużo czasu. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej będzie dobrym pomysłem na życie, gdyż nie bardzo umie komunikować się z ludźmi.

Niemowlę Znaczenie najpopularnych imion męskich

 • Jan – (pochodzi z hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska), czyli cieszący się boską łaską) to zwykle pracowity, szczery, spokojny i dobry człowiek. Ceni historię tradycję. Troskliwy, oddany i kochający mąż i ojciec. Ponieważ lubi otoczenie ludzi będzie znakomitym wychowawcą czy pedagogiem.
 • Filip – (pochodzi z greckiego, od słowa filihippos – kochający konie ) jest mądry, wrażliwy i subtelny, może trochę narcystyczny. Z jednej strony jest opanowany i umiejący chłodno ocenić sytuację. Z drugiej zaś, nawet wbrew rozsądkowi, z entuzjazmem działa zarówno na gruncie zawodowym jak i towarzyskim. Potrafi kochać i jest w stanie dla miłości wiele poświęcić. Będzie dobrym sędzią sportowym, kucharzem, sędzią lub architektem.
 • Franciszek – (pochodzi od germańskiego słowa frank – wolny. Pierwszym z nich był św. Franciszekz Asyżu) jest zwykle tradycjonalistą kochającym ludzi i życie w zgodzie z całym otaczającym go światem. Z pozoru chłodny i zdystansowany w rzeczywistości jest niezwykle uczuciowy, a w uczuciach stały i wierny. Najbardziej odpowiednie dla niego zawody to: pielęgniarz, kelner, rzemieślnik, pracownik niższego szczebla administracji.
 • Mikołaj – ( z greckiego, od słów nike – zwycięstwo i laos – lud czyli ten, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu) nie jest towarzyski, rzadko miewa przyjaciół. Nie jest wylewny w okazywaniu uczuć. Chcąc się ustawicznie rozwijać stawia sobie ambitne cele. Dąży do ich realizacji za wszelką cenę. Kocha komfort i wygodę. Mając takie cechy będzie dobry na kierowniczym stanowisku lub prowadząc własną działalność gospodarczą.
 • Aleksander – ( pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso – bronię się, odpieram atak i andros – mężczyzna, mąż. Aleksander to zatem obrońca ludzi lub odpierający wrogów) ma raczej trudny charakter. Jest intelektualistą, ale nie jest zwolennikiem typowej szkoły – woli uczyć się sam. Konserwatywny zarówno w poglądach jak i postępowaniu – nie jest tolerancyjny i nie lubi zmian. Ma skłonność do dominacji i perfekcjonizmu. W otoczeniu sztuki urządza sobie wygodne, pełne przyjemności życie. Będzie świetny na stanowiskach kierowniczych oraz jako nauczyciel lub wykładowca.

Niemowlę Znaczenie najpopularnych imion męskich

 • Kacper – ( pochodzi z języka perskiego – Gathaspar i oznacza skarbnika) nie może być nie lubiany przez ludzi, bo jest „pozytywnie zakręcony” – energiczny, pogodny, optymistycznie nastawiony do świata, potrafi śmiać się z samego siebie. Otwarty na zmiany. Rodzinie poświęca dużo czasu. Uwielbia pomagać ludziom. Wszystkie wspomniane cechy dają mu szerokie możliwości wyboru zawodu. Będzie znakomity zarówno jako pielęgniarz, psycholog, lekarz, handlowiec, jak i prawnik czy pośrednik nieruchomości.
 • Wojciech – ( imię pochodzenia starosłowiańskiego,  oznacza wojaka przynoszący pociechę lub, któremu walka sprawia radość) jest inteligentny, ma silną wolę, nie lubi sprzeciwu. Miewa pasję, której jest oddany. Lubi życie proste, w otoczeniu przyrody, blisko przyjaciół i rodziny.  Jest troskliwym mężem i ojcem, chociaż rodzinę zakłada dość późno. Prawdopodobnie dobrze będzie się czuł w zawodach związanych z modą lub sztuką.