Znamiona u noworodków – czy są groźne?

0
688

Znamiona u noworodków mogą być widoczne już w chwili narodzin lub pojawić się dopiero nieco później. Niezależnie jednak od tego, kiedy się pojawiają ich obecność zawsze martwi rodziców. Niemowlę  Znamiona u noworodków - czy są groźne?Choć często pojawiają się w miejscach bardzo widocznych (twarz, szyja, kończyny) to poza tym, że czasami szpecą dziecko, to w większości nie są dla niego niebezpieczne. Wiele z nich znika całkowicie po paru latach lub pozostawia ledwie widoczne ślady w postaci nieco zmienionej barwy skóry lub niewielkiej blizny.

Znamiona na skórze dziecka trzeba zawsze obserwować

Wszystkie zmiany na skórze dziecka trzeba zawsze bacznie obserwować, a szczególnie znamiona. Trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem jeżeli znamię:

  • boli
  • zmienia barwę
  • zaczyna szybko się powiększać
  • znajduje się w miejscu trudnym do pielęgnacji i narażone jest na ciągłe podrażnienie
  • tworzy się na nim ranka
  • zaczyna krwawić
  • sączy się z niego jakaś wydzielina
  • tworzy się na nim ranka

Podobnie trzeba postąpić, gdy jakaś zmiana na skórze pojawia się nagle i towarzyszą temu np. takie objawy jak gorączka, wymioty i ogólne złe samopoczucie dziecka.

Rodzaje znamion – ogólna charakterystyka

U niemowlaków występuje najczęściej sześć rodzajów zmian skórnych potocznie nazywanych znamionami. Można je rozpoznać głownie na podstawie wyglądu, w tym barwy. Jak wspomniano wcześniej – większość z nich samoistnie znika. Pozostałe natomiast można różnymi metodami zmniejszyć lub usunąć. O tym, jaką ewentualnie metodę wybrać – decyduje ostatecznie lekarz. Tylko w wyjątkowych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia stosuje się chirurgiczne usunięcie znamienia u niemowlaka. W innych przypadkach robić to można dopiero, gdy dziecko jest starsze.

Znamię naczyniowe płaskie

Należy do grupy zmian na skórze, które nigdy nie zanikają całkowicie, mogą jedynie nieco zblednąć. Dziecko rodzi się z nią, chociaż może na początku nie być zbyt wyraźna i widoczna. Ze słabo wybarwionej staje się w niedługim czasie płaską zmianą o intensywnie purpurowym kolorze. Praktycznie może się pojawić na każdej części ciała dziecka, również na twarzy (w tym przypadku stosuje się we wczesnym dzieciństwie laseroterapię, która może nieco rozjaśnić zmianę na skórze, ale nie zlikwidować całkowicie).

Znamię naczyniowe wrodzone

Należy do rodzaju znamion, z którym dziecko może się już urodzić. Ale najczęściej pojawia się dopiero w ciągu pierwszych tygodni życia noworodka. W odróżnieniu od znamienia naczyniowego płaskiego jest wypukła. Miękka w dotyku, o wyraźnie zaznaczonych konturach i intensywnie czerwona może być bardzo małej wielkości lub zajmować znaczny obszar skóry na ciele dziecka. Choć początkowo może nawet rosnąć, to prawie zawsze ostatecznie zanika samoistnie między 5 a 10 rokiem życia. Objawem świadczącym o tym, że zaczyna znikać jest zmiana jej barwy z intensywnie czerwonej w szarawą.

Zwykle lekarze zalecają, by zmian tego typu nie usuwać chyba, że wyraźnie szpecą dziecko. Stosuje się wówczas zwykły zabieg chirurgiczny lub nieco nowocześniejsze metody typu krioterapia, terapia laserowa lub leczenie sterydowe oraz wstrzykiwanie substancji utwardzającej.

Naczyniak krwionośny jamisty

Znamię tego typu może na pierwszy rzut oka nieco przypominać znamię naczyniowe wrodzone. Często ma bowiem barwę jaskrawoczerwoną. Ale naczyniaki krwionośne jamiste mogą mieć również kolor sinoczerwony. W odróżnieniu od znamienia naczyniowego wrodzonego początkowo jest płaskie, a dopiero po około 6 – 12 miesiącach rośnięcia staje się wypukłe i grudkowate, bez wyraźnego konturu.Najczęściej znika samoistnie do piątego roku życia, maksymalnie do dwunastego. Jeżeli występuje w miejscach widocznych – można zastosować leczenie identyczne jak w przypadku znamienia naczyniowego wrodzonego.

Wrodzone znamiona barwnikowe – tzw. pieprzyki

U większości dzieci znamiona barwnikowe wyglądają uroczo, szczególnie te małej wielkości. Bywają niestety również dużej wielkości i to właśnie przede wszystkim wśród nich (choć występują stosunkowo rzadko) zdarzają się złośliwe.Niemowlę  Znamiona u noworodków - czy są groźne?Lekarz musi dokładnie obejrzeć każde znamię tego typu i zdecydować, czy wymaga leczenia. Najprawdopodobniej zaleci jego chirurgiczne usunięcie. Podobnie postępuje się z małymi pieprzykami, jeśli z jakiegoś powodu budzą niepokój lekarza. Pieprzyki mogą mieć różne barwy: od jasnobrązowego do prawie czarnego, czasami pokryte są włoskami.

Obrzęk łososiowy rogówki

Zmiany tego typu to plamy koloru łososiowego pojawiające się na karku, czole, górnych powiekach oraz wokół ust i nosa. Są widoczne głównie w czasie intensywnego wysiłku malucha (np. w czasie ssania pokarmu lub płaczu). Nie wymagają leczenia, bo w ciągu pierwszych dwóch lat życia bledną, a następnie samoistnie znikają.

Brązowe plamki

Mogą występować pojedynczo lub w większej ilości. Jeżeli są znacznych rozmiarów lub jest ich więcej niż pięć na ciele dziecka, najlepiej zwrócić się do lekarza. Mogą bowiem świadczyć o problemach typu neurologicznego. Plamki tego typu zostają na całe życie. Mogą występować w wielu barwach – od jasnobeżowego aż do ciemnobrązowego.