Znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie porodu

2
501

Od 1 lipca 2015 roku rodząca kobieta ma prawo do bezpłatnego znieczulenia w czasie porodu. Decyduje się na nie średnio co dziesiąta.

Czy na żądanie kobiety lekarz musi zastosować znieczulenie?

Kobieta ma wprawdzie prawo do bezpłatnego zabiegu znieczulenia podczas porodu, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz, który ocenia stan pacjentki, dziecka i przebieg porodu.Ciąża  Znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie poroduBywają bowiem sytuacje, w których zastosowanie znieczulenia nie jest wskazane lub jest wręcz niemożliwe.

Kiedy kobieta może poprosić o znieczulenie?

Większość kobiet boi się bólu towarzyszącemu porodowi. Niektóre z nich opierają swój strach i obawy na zasłyszanych informacjach, inne na podstawie własnych doświadczeń nabytych w czasie poprzedniego, czy poprzednich porodów.

Dlatego świadomość, że można bólowi zaradzić ma bardzo dobry wpływ na psychikę rodzącej. Poprosić o znieczulenie może właściwie w każdej chwili trwania akcji porodowej, kiedy czuje, że ból jest nie do zniesienia.

Wielu lekarzy jest jednak zdania, że znieczulenia zewnątrzoponowego nie można zastosować zbyt wcześnie, by nie zatrzymać akcji porodowej. Dlatego odczekują do momentu rozwarcia szyjki macicy co najmniej na 2 – 3 cm.

Jakie znieczulenie w czasie porodu jest najczęściej stosowane?

Najczęściej stosowaną metodą znieczulenia w czasie porodu jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega na zaaplikowaniu przy pomocy igły wbitej w przestrzeń międzykręgowej preparatu znieczulającego. Ponieważ igła jest dość duża i gruba zabieg poprzedzony jest wstępnym znieczuleniem wykonanym cienką igłą.Ciąża  Znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie poroduPo około 15 minutach środek powinien zacząć działać i kobieta powinna odczuwać wyraźnie mniejszy ból.

Jeżeli zabieg znieczulenia został prawidłowo wykonany (tzn. jeżeli anestezjolog zastosował odpowiednią dawkę, nie za dużą, nie za małą), to kobieta w czasie trwania porodu może normalnie współpracować z lekarzem i położną – może sama przeć.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego?

Właściwie jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego jest stan zdrowia pacjentki. Jeżeli ma problemy z krzepliwością krwi (i bierze np. leki z tego powodu) lub występuje u niej stan zapalny w okolicach kręgosłupa albo niektóre wady kręgosłupa – zastosowanie tego rodzaju znieczulenia może być niemożliwe.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe zagraża zdrowiu dziecka?

Gdyby znieczulenie zewnątrzoponowe było niebezpieczne dala zdrowia dziecka, zapewne nie byłoby zgody Ministerstwa Zdrowia na jego stosowanie (w dodatku bezpłatnie) w publicznych placówkach zdrowia …Ciąża  Znieczulenie zewnątrzoponowe w czasie poroduŚrodek znieczulający prawidłowo podany przez anestezjologa nie przedostaje się do krwiobiegu matki, więc nie dostaje się również do organizmu dziecka. Nie ma go również w mleku matki, więc karmienie piersią może się normalnie odbywać.

Czy mogą wystąpić jakieś powikłania po zastosowaniu znieczulenia zewnątrzoponowego?

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczną metodą znieczulenia. Podane w odpowiednim momencie, kobiecie zbadanej przez anestezjologa nie powinno dawać żadnych skutków ubocznych, nie mówiąc już o powikłaniach. Wprawdzie może się zdarzyć, że wystąpią u kobiety bóle głowy spowodowane zbyt wczesnym podniesieniem się z łóżka po zabiegu znieczulenia lub wbiciem igły w oponę twardą (jest ona jedną z osłon otaczających rdzeń kręgowy) ale są one dość rzadkie.

Wbrew obawom wielu ciężarnych kobiet, nie jest możliwe uszkodzenie rdzenia kręgowego w czasie wbijania igły ze środkiem znieczulającym. Powód jest prosty – igła wbijana jest w miejscu, gdzie rdzeń kręgowy już nie sięga.

Czasami odczuwane po znieczuleniu drętwienie nóg jest stanem przejściowym i zapewne minie po kilku godzinach.

Bardzo rzadko, ale jednak (raz na 150 – 200 tysięcy porodów) zdarzają się powikłania w postaci silnego bólu pleców, przedłużające się zaburzenia czucia, osłabienie, a nawet porażenie obu nóg.