Pierwsze urodziny dziecka to nie tylko ogromne przeżycie dla samych rodziców, lecz również innych najbliższych: babć, dziadków, cioć czy wujków. Wielce prawdopodobne, że nasz maluszek nie będzie tego dnia pamiętał, ale możemy zrobić wiele, aby również i on miał powody do zadowolenia. Co zrobić, by roczek był znakomitym przeżyciem dla każdego, kto się na nim zjawi? Warto zapamiętać kilka rad, wyjątkowo ułatwiających organizację tego specjalnego dnia.

W domu czy restauracji?

Kiedyś wszystkie imprezy organizowało się w domach i to bez względu na to, jakim metrażem dysponował gospodarz. Obecnie, rodzice często decydują się na przeniesienie urodzin dziecka z własnych czterech kątów do restauracji bądź specjalnych sal zabaw dla dzieci. Oczywiście, w przypadku roczku hale z kolorowymi kulkami, materacami i drabinkami nie wchodzą w grę. Można zdecydować się na urodziny w lokalu, jednak należy brać pod uwagę, że zmiana otoczenia może być dla naszego dzidziusia bardzo stresująca.

Małe dziecko Polecamy  Jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

Pozostawiając organizację urodzin osobom trzecim, możemy liczyć się ze sporą oszczędnością czasu, lecz niekoniecznie pieniędzy. Od jakiegoś czasu niektórzy rodzice decydują się na organizowanie pierwszych urodzin z chrzcinami czy innymi uroczystościami religijnymi, co pozwala im na poniesienie kosztów tylko raz. Przed zarezerwowaniem jakiegoś lokalu, warto dokładnie dopytać się, co otrzymujemy w cenie usługi i porównać ofertę jednego miejsca z innym (czasem warto dopłacić kilka złotych do talerzyka!). Mamusie z bardzo ograniczonym budżetem powinny też skrupulatnie sprawdzić, czy rzeczywiście pieczenie ciast, gotowanie obiadu, szykowanie deseru czy kupowanie dekoracji wychodzi znacznie taniej, niż w przypadku podstawowego pakietu w restauracji.

Tylko najbliżsi czy może „małe wesele”?

Kilkadziesiąt osób na pierwszych urodzinach dziecka? Niektórym wydaje się to zupełnie normalne, a innym – wręcz przeciwnie. Ostateczna decyzja ile gości zaproszonych zostanie na roczek naszej pociechy to sprawa czysto indywidualna. Warto – mimo wszystko – zastanowić się jak duże grono dość obcych osób może wpłynąć na malucha. Jeżeli na co dzień nie spotykamy się z wieloma znajomymi, a raczej spędzamy czas z najbliższymi (rodzice, bracia, siostry i wąskie grono przyjaciół), raczej nie powinniśmy narażać dziecka na stres, który z pewnością wywoła duża rzesza nieznanych twarzy. Niepisana zasada mówi, by na roczek zapraszać tylko tych, których dziecko zna już dosyć dobrze (wyjątkiem może być, na przykład, brat, który mieszka za granicą itp.).

Małe dziecko Polecamy  Jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

To nie twoje święto!

Niektórzy o tym zupełnie zapominają! Roczek to przede wszystkim uroczystość dla twojego potomka, a nie dla ciebie! W pierwszej kolejności patrz na to, co lubi solenizant. Jeżeli wiesz, że lubi uciąć sobie drzemkę około piętnastej, zaproś gości tak, by nie zaburzyło to normalnego planu dnia malucha. Innymi słowy, zrób co tylko w twojej mocy, aby ten dzień, poza kolorowymi balonami i prezentami, niczym szczególnym się nie wyróżniał. Najmłodsi niekoniecznie lubią zmiany, a już na pewno nie potrafią, tak jak dorośli, ocenić co jest pozytywną niespodzianką, a co – na odwrót.

A właściwie to co z prezentami?

Trudno narzucać gościom, co powinni kupić, a co nie. Jeżeli jednak ktoś zapyta co przyda się maluszkowi, odpowiedzcie szczerze. Niektórzy rodzice nie narzekają na deficyt ubranek i kolejna dawka spodenek w kratkę czy koszul może być po prostu zbędna. Można też pomyśleć o sporządzeniu listy potrzebnych rzeczy, ale tutaj ostrożnie – nie można przesadzać i wpisywać na nią drogich przedmiotów, które mogłyby kogoś urazić albo narazić na wysokie koszty (dla jednego kupno rowerku to nie problem, a dla innych – oszczędzanie przez kilka miesięcy!).

Małe dziecko Polecamy  Jak zorganizować pierwsze urodziny dziecka?

Tradycje i tort

Kiedy pomyślimy o tradycjach urodzinowych, od razu przychodzi nam do głowy tort. Trudno wyobrazić sobie tak ważną uroczystość świeczek na słodkim cieście. W dzisiejszych czasach mnóstwo cukierni oferuje przeróżne desery – w wymyślnych kształtach czy z postaciami z bajek. Oczywiście, kupno gotowego tortu nie jest niczym złym, chociaż wiele domowych tradycji nakazuje, aby słodycz na roczek został przygotowany przez mamusię dziecka bądź babcię.

Jeżeli lubicie zbierać pamiątki, nie wyrzucajcie świeczki zdmuchniętej podczas roczku. Zróbcie też dużą ilość zdjęć, które za kilka lat będą czymś bezcennym!

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu na pierwszych urodzinach dziecka odbywała się zabawa, w której dziecko symbolicznie wybierało jeden z wielu przedmiotów rozstawionych na stole. Różaniec, kalkulator, długopis, telefon – można tutaj kombinować do woli i według własnych upodobań. Niektórzy wierzą, że wybór dziecka determinuje, co będzie ono robiło w przyszłości.

Upominki dla gości

Podobnie jak na weselach, rodzice na roczku dziecka wręczają gościom drobne upominki w podziękowaniu za przebycie. Zdjęcie młodego członka rodziny w ładnej ramce może być znakomitym pomysłem, jeśli chcemy nim obdarować babcię czy kogoś najbliższego. Nie ma chyba jednak większego sensu, by wydawać dużo pieniędzy na tego typu upominki, jeśli organizujemy imprezę na kilkadziesiąt osób.