Co zrobić, by małe dziecko polubiło mycie głowy?

0
362

Skąd u dziecka niechęć do mycia głowy?

Mycie głowy małemu dziecku odbywa się najczęściej w czasie kąpieli. Niektóre dzieci od początku uwielbiają wodę, więc nie mają nic przeciwko temu. Inne, a tych jest chyba jednak więcej, wyraźnie są niezadowolone, co okazują światu głośno płacząc lub wykonując „uniki” różnego typu. Bywa również tak, że niechęć do mycia głowy pojawia się nieco później. Polecamy Co zrobić, by małe dziecko polubiło mycie głowy?Można się domyślać, że stało się tak z jakiegoś powodu – prawdopodobnie czynność ta kojarzy się dziecku z nieprzyjemnymi wrażeniami, np. ze szczypaniem oczu. Kąpiel z myciem głowy staje się w takiej sytuacji niezłą przeprawą zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Co wobec tego zrobić, by dziecko polubiło mycie głowy? Jest kilka sposobów mogących w tym pomóc.

Jak postępować, by dziecko polubiło mycie głowy?

Aby małe dziecko polubiło mycie głowy wystarczy zastosować się do niżej podanych wskazówek:

 • Nie dopuść, by miało złe skojarzenia z kąpielą i myciem główki, to znaczy: postaraj się, by do oczu nie dostało się mydło lub szampon do włosów, które spowodują szczypanie w oczy. Zadbaj także o odpowiednią temperaturę wody – nie powinna być zbyt chłodna, a w żadnym wypadku zbyt ciepła!
 • Stosuj odpowiednie kosmetyki przeznaczone do kąpieli malucha. Im mniejsze dziecko, tym powinny być delikatniejsze. Do mycia główki noworodka wystarczy sama woda lub bardzo delikatne mydełko o neutralnym pH. Później można już stosować szampony do włosów. Ale ponieważ skóra głowy i włoski dziecka są bardzo delikatne – muszą być specjalnie przeznaczone dla małych dzieci (bez parabenów i innych alergenów mogących uczulać i wysuszać skórę)
 • Najlepiej, by nie powodowały szczypania w oczy, powinny też mieć rekomendację Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
 • Myj głowę dziecka raz na tydzień. To zupełnie wystarczy, bo jego włoski nie przetłuszczają się zazwyczaj szybko, więc nie wymagają częstszego mycia. Naturalnie jeżeli są upalne dni, a dziecko mocno się poci – dwukrotne mycie w ciągu tygodnia może okazać się konieczne.
 • Zaobserwuj, czego najbardziej nie lubi w czasie mycia głowy (moczenia, namydlania, czy spłukiwania?) – od tego zależy bowiem dalszy sposób postępowania.
 • Nie rób nic na siłę! Postaraj się, by kąpiel i czynność mycia głowy kojarzyła się dziecku z przyjemnościami – wysil swoją wyobraźnię i zastosuj jakąś własną metodę z uwzględnieniem tego, co dziecko lubi najbardziej, np. jeśli lubi bańki mydlane – możesz w czasie kąpieli pobawić się z nim w dmuchanie baniek lub puszczanie mechanicznych kaczuszek lub statków jeśli lubi tego typu zabawki.
 • Pokaż maluchowi jak wygląda mycie głowy i włosków. Możesz to zrobić wykorzystując do tego lalkę lub siebie samą 🙂 Pozwól mu zmoczyć lalce włosy (lub swoje), nalać na rączkę szampon i rozprowadzić go na jej włosach, myć je tak długo aż powstanie dużo piany i wreszcie spłukać ciepłą wodą. Możesz przy okazji pokazać na niej, że można tak wykonywać te czynności, że piana nie dostanie się do oczu, a buzi nie zaleje woda. Przy najbliższej okazji ponownie pozwól maluchowi na mycie głowy lalce – tym razem niech wykonuje dokładnie te same czynności co Ty: moczysz włoski – dziecko moczy włosy lalce, itd. Jeśli dziecko jest chłopcem lub dziewczynką nie lubiącą lalek – można zaopatrzyć się w jakieś gumowe stworki z odstającą czupryną itp. Z całą pewnością coś odpowiedniego dobierzesz 🙂
 • Zaopatrz się w dostępne na rynku bardzo praktyczne i często rzeczywiście skuteczne gadżety. Mogą to być np. okulary do wody dzięki którym do oczu nie dostanie się szampon, lub maska do nurkowania, dzięki której brzdąc bez trudu sam zamoczy sobie włoski. Być może dziecko pozwoli na wykorzystanie specjalnego kubka lub daszka chroniącego przed spływaniem wody na twarz. Podobną rolę może pełnić kolorowy mięciutki i delikatny ręcznik, który skręcony w rulon i przyłożony do głowy – wchłonie nadmiar wody.
 • Wygospodaruj odpowiednio dużo czasu na zabiegi pielęgnacyjne przy dziecku. Jeśli tego nie zrobisz, to starając się szybko je wykonać – będziesz nerwowo reagować na jego zachowania co spowoduje, że jeszcze bardziej będzie się „nakręcać” i niechętnie się im poddawać.Polecamy Co zrobić, by małe dziecko polubiło mycie głowy?

Czy można dziecku suszyć włosy suszarką do włosów?

Po umyciu włosów dziecka wystarczy je tylko delikatnie wytrzeć miękkim ręcznikiem i pozwolić im potem doschnąć w ciepłym pomieszczeniu. Nie należy ich suszyć suszarką, której ciepłe powietrze niepotrzebnie nadmiernie wysuszy delikatną skórę głowy, ale też osłabi strukturę włosów. Do czesania włosów  noworodka i niemowlaka trzeba użyć szczotki z miękkim i delikatnym włosem (najlepiej naturalnym) – mycie i szczotkowanie jest jednym ze sposobów zapobiegania pojawieniu się tzw. ciemieniuchy. Natomiast włosy kilkulatka, szczególnie jeśli ma ich dużo i są długie – można rozczesywać specjalnym grzebieniem o grubszych i rzadkich zębach.